V dnešním prvním díle se trochu podíváme na knihu od Allena Carra - JAK SNADNO PŘESTAT KOUŘIT.
Existují lidé, kterým se podaří přestat kouřit ze dne na den, ale pro spoustu lidí to není tak jednoduché. Překonat závislost vyžaduje nejen silnou vůli a motivaci, ale také je dobré vědět, s čím to vlastně bojujete a proč jste se rozhodli do toho boje jít. Kniha Jak snadno přestat kouřit může být první nakopnutím, ale nijak Vám nepomůže, pokud se nejdřív doopravdy nerozhodnete, že chcete přestat kouřit. Nejsem žádný odborník, nicméně věřím, že Vám můžu nabídnout pár rad z osobní zkušenosti v kombinaci s některými fakty z této knihy.
Rada č. 1 - ROZHODNĚTE SE, ŽE S TÍM SVINSTVEM KONČÍTE JEDNOU PRO VŽDY.
Ačkoliv to zní jednoduše, ve skutečnosti je to docela těžké. Na začátku si ani neumíte představit, že byste bez cigaret mohli žít a není lehké se jich vzdát. Navíc ani tak docela nevěříte, že by to šlo a možná používáte starou dobrou výmluvu - starého psa novým kouskům nenaučíš. Pravda je, ale taková, že nakonec je to mnohem jednodušší, než si člověk myslí. Po čase na cigarety přestanete myslet, a dokonce Vám začne vadit kouř nebo samotní kuřáci. Jakmile se, ale stanete nekuřákem, cigarety pro Vás přestanou mít význam a dokonce Vám nebudou ani chybět. Bohužel, než se k tomu dopracujete, projdete si stezkou odvahy.
Rada č. 2 - UJASNĚTE SI, PROČ VLASTNĚ CHCETE PŘESTAT.
Podívejte se na pozitivní stránky - přestanete se dusit kašlem, nebudou Vás bolet plíce a jako příjemný bonus - kocoviny budou mnohem snesitelnější a lepší. Navíc už nebudete smrdět kouřem a vdechovat potencionálně rakovinotvorné výpary. Samozřejmě jen strach o zdraví Vás nedonutí přestat, kuřáci si moc dobře uvědomují rizika, ty nechutné obrázky na krabičkách ani nevnímají a nějaké nemoci se jich přece netýkají. Proto je velmi důležité si hned na začátku ujasnit, proč doopravdy chcete přestat.
Sepište si seznam všech důvodů jako motivaci, která Vám může pomoct ve slabé chvilce. Okamžitě Vám totiž připomene, proč chcete být nekuřákem, ve dnech, kdy Vás přepadne šílená chuť zapálit si aspoň jednu cigaretu.
Rada č. 3 - ZAPOMEŇTE NA VÝMLUVU - ZAČNU ZÍTRA.
Začnete dnes, každý den znovu a znovu. Je to nejjednodušší způsob jak se zbavit závislosti, protože nemusíte myslet na to, že už NIKDY nebudete kouřit. A nemusíte být tolik ve stresu. Váš cíl je stát se nekuřákem, ale pokud si řeknete, že to vydržíte například jeden rok, bude se Vám tato doba zdát nekonečná a nereálná. Je mnohem lepší naplánovat si menší kroky, jak můžete dlouhodobého cíle dosáhnout. Nejdříve si určíte den D, který si klidně můžete zakroužkovat v kalendáři. A jako první cíl si dát, že budete nekuřák 21 dní, což je oblíbené číslo, které značí vytvoření základu pro nový zvyk. Nezapomeňte si naplánovat i nějakou odměnu a potom samozřejmě další cíle - 2 měsíce, 3 měsíce, půl roku atd. Může Vám pomoct, když své rozhodnutí oznámíte přátelům nebo rodině, kteří Vám mohou být oporou, když bude nejhůř. Posledním krokem je zbavit se všech cigaret i zapalovačů, a pustit se směle do boje.
Rada č. 4 - PŘIZNEJTE SI, ŽE JSTE DROGOVĚ ZÁVISLÍ.
To co vám chybí, není cigareta, ale nikotin. A nikotin je droga. Jste na tom podobně jako feťák, taky potřebujete svoji dávku a zažijete úlevu, když Vám nikotin začne kolovat v těle. V okamžiku kdy nikotin začne tělo opouštět, začínáte trpět abstinenčními příznaky a zapálíte si další cigaretu. A tak se náš koloběh závislosti točí pořád dokola.
Autor konstatuje, že při odvykání člověk netrpí žádnou fyzickou bolestí, ale jedná se spíše o pocity prázdnoty nebo neklidu. Skutečná chemická závislost na nikotinu není příliš velká a můžeme jí snadno zvládnout. Přispívá tomu fakt, že nikotin působí tak rychle, že trvá jen krátkou dobu, než jej tělo z 99% zase vyloučí. Po 21 dnech údajně nikotin zmizí z těla a s ním i ty nejhorší chutě, ale zároveň poslední týden může být jedním z těch kritických. Zjistíte, že to jde docela dobře vydržet a najednou začnete přemýšlet nad tím, jestli jste vůbec byli zas až tak závislí. A nejspíš Vás nemine ani test zvaný jen jedna cigareta. Bohužel i ta jedna cigareta odstartuje kolotoč znovu a najednou jste zase kuřák a vzdáte to.
Rada č. 5 - ZATOČTE S PSYCHICKOU ZÁVISLOSTÍ.
Dle autora v nás žije nikotinové monstrum, které potřebuje vytrvale krmit. A sídlí především v naší hlavě. Je to ten hlásek, který Vám našeptává, že chcete cigaretu, že bez ní nemůžete žít, že jí prostě potřebujete a nechcete se jí vzdát.
Cigarety jsou Vám nejvíc vzácné hlavně tehdy, když se pokoušíte jejich konzumaci omezit, přestat úplně kouřit, nebo vás k tomu nutí společnost.
Většina z nás začne kouřit, protože to dělají ostatní. První cigareta chutná příšerně a některé lidi to okamžitě odradí natolik, že zůstanou nekuřáky po celý život. Ale ostatní se začnou snažit, aby si na cigarety, hnusný zápach a chuť zvykli. Myslíme si, že když to chutná tak příšerně, nemůžeme se nikdy stát závislými a také, že s tím můžeme kdykoliv přestat, protože to není žádný požitek. Bohužel v okamžiku, kdy se o to pokusíme, navalí se na nás stres, který nám brání naši berličku zahodit. Paradoxně je to kouření, které nás činí ještě nervóznější a napjatější.
Na začátku každého odvykání je strach, který nám brání zkusit něco udělat. Ale pokud se mu postavíte, zjistíte, že jste schopní to zvládnout.
Rada číslo 6 - NEDĚLEJTE SI TO TĚŽŠÍ, NEŽ TO JE.
Většina kuřáků si myslí, že když přestanou kouřit, je to pro ně oběť, že ztratí něco vzácného, něco co je už dlouho součástí jejich životů a rozhodnout se, že nejdříve zkusí cigarety omezit.
A co se stane? Doba mezi cigaretami je delší, a čím déle na tu cigaretu budete čekat, tím větší požitek z ní budete mít. Ne z cigarety, ale hlavně z konce nepříjemných pocitů. Cigareta pro Vás bude ještě víc vzácnější. A vy ztroskotáte na tom, že si budete myslet, že čím méně budete kouřit, tím menší chutě budete mít. Jenže tak závislost nepracuje, její postata spočívá v tom, že chcete víc a víc. Abyste mohli dosáhnout omezení, museli byste mít hodně dobré sebeovládání a silnou vůli. Každý den. A to je nereálné. Je opravdu jednodušší přestat. A to také platí pro různé nikotinové náhražky, Vy se potřebujete nikotinu zbavit a ne ho tělu pořád dodávat.
Rada číslo 7 - NAJDĚTE SI VHODNOU NÁHRADU.
Dejte si pozor, aby jste nevyměnili jednu závislost za druhou. Mnoho kuřáků se obává, že když přestane kouřit, tak přibere. Je jasné, že pokud se místo kouření začnete přejídat, budete mít brzo další problém na krku. Nejlepší je najít si nějakou novou zdravější závislost, něco co Vám pomůže přestat myslet na pocity neklidu a zabaví Vaši mysl, ideální je například cvičení.
Rada číslo 8 - NENECHTE SE ODRADIT PRVNÍM NEÚSPĚCHEM.
Se závislostí se to má tak, že jen málokdo se jí dokáže zbavit ze dne na den a už nikdy nespadnout zpátky k sebedestruktivnímu chování. Jistě, existují lidé, kteří to zvládnou hned na první pokus, ale je dost možné, že Vám to vyjde až poněkolikáté.
Mě se to podařilo až v pokusu číslo 5, který je zatím nejúspěšnější. Jsem nekuřák skoro tři roky.
První pokus byl u mě odsouzený k neúspěchu hned od začátku, protože i když jsem přestala, tak nějak jsem věděla, že když budu pít, tak si stejně zapálím. Takže když po 21 dnech abstinence přišla oslava narozenin, moje odhodlání se vytratilo hned ráno a první kroky vedly do trafiky. Druhý pokus mi vydržel měsíc, třetí pokus trval přesně dva týdny, za to čtvrtý pokus dva měsíce. Všichni kolem říkali, že už je to dlouho a nemá cenu začínat, protože by to bylo škoda, ale stejně mě to nezastavilo předtím, abych si tu cigaretu zase nezapálila. Chutnala totálně hnusně a už když jsem jí kouřila, tak jsem přemýšlela nad tím, proč to zase dělám.
Nakonec ani nevím, co mě donutilo vydržet, asi to byl strach z nechtěných vrásek v souvislosti s blížící se třicítkou, určitě nechutné kocoviny a taky zjištění, že se cítím pořád stejně, ani líp ani hůř, když tu cigaretu nemám. A tím se jen potvrdilo to, že autor měl pravdu v tom, že mi to vlastně vůbec nic nedává.
Nevím, jestli budu nekuřák už do konce života, protože sem tam slyším historky o tom, jak někdo vydržel třeba i sedm let a zase začal, ale v současné době můžu říct, že mi cigarety vůbec nechybí a nemám v úmyslu se k nim vrátit.
A co vy? Podařilo se Vám stát nekuřákem? Podělte se o rady nebo zkušenosti do komentářů.